Güne Doğru Cilt Bakımıyla Başlamanın 5 Adımı

Güne iyi başlamanın en kaçınılmaz durumlarından biri şüphesiz ki; alarm sesine uyanıp önce bedeninizi ve zihninizi sonra da cildinizi bakımlı görünmeye hazırlamak olsa gerek.
Eğer sabahları ne kadar hızlı ve basit bir cilt bakımı yapabilirim diyorsanız, cildinizle vakit geçirmek için sabah rutininizden sadece 10 dakika ayırmanız yeterli olacaktır.  Emin olmalısınız ki kendinize doğru bir cilt bakımı rutinine girme şansı verdiğinizde, sadece yüzünüz değil ruhen de her zaman daha iyi hissedeceksiniz.

Ben genelde cildim için doğal ürünleri kullanmayı tercih ediyorum. En iyi bakımı yapabilir miyiz? Elbette yapabiliriz başta cildimizi iyi ve derinlemesine temizleyerek, ölü derilerden arındırarak başlamalıyız. Benim gibi dönem dönem değişen ve çoğunlukta kuru/karma’ya dönük bir cilt yapısına sahipseniz, cilt temizliğinden sonra aşırı yoğun bir formule sahip olmayan nemlendiriciyle cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Günlük cilt bakımı rutinime gelecek olursak;

Öncelikle 1. adım olarak güne Misbahçe markasının kükürtlü ardıç katranlı sabunuyla yüzümü yıkarak başlıyorum. Bu el yapımı zeytinyağlı bir sabun olduğu için cildinizi kurutmuyor aksine yumuşatıp ferahlamanızı sağlıyor.

2. adım olarak yine Misbahçe markasının %100 saf gülsuyu ile yüzümü siliyorum. Gül suyunun bilindiği üzere cilde birçok faydası vardır. Özellikle ciltteki tıkanmış gözenekleri temizlemesi, verdiği rahatlık hissi ve parlaklık güne başlarken cildi makyaja hazırlamam için en büyük etkenlerden sadece biri.

3. adım olarak göz altlarıma ve çevresine az bir miktar hindistan cevizi yağını alıp, parmak ucu hareketi yaparak uyguluyorum. Göz altlarından muzdarip biri olarak yüzümüzün en hassas noktasına yine doğal bir bakımla yıpratmadan ve tahriş etmeden nemlendirmeyi sağlıyorum.

4. adım olarak tüm eczanelerden bulabileceğiniz Madecassol kremi tüm yüzüme sürüyorum. Yine yumuşak hareketlerle yüzüme ince bir tabaka halinde masaj yaparak uyguluyorum. Madecassol krem kullanmamın nedeni kuru olan cildime yoğun bir şekilde nem sağlaması ve gün boyunca yüzümde makyaj olsa dahi herhangi bir hassasiyete sebep olmamasıdır. Cilde diğer faydaları ise hücre yenileyici, uçuk yaralarını iyileştirmesi, sivilce lekesi iyileştirme, yanık izlerini tedavi etme ve kullanmamdaki esas sebep olan kuru ciltleri nemlendirmedir.

5. adım olarak genelde ya vazelin ya da Bepanthol dudak bakım kremi ile kuruyan dudaklarıma iyi bir nem sağlıyorum. Kuru dudaklar için üretilen çoğu lip balm’ların gün boyunca sürekli kendini yenileme hissi vermesi elimin daha çok bu kreme gitmesine neden oluyor.

Benim günlük cilt bakım rutinim bu beş adımdan oluşmakta. Elbetteki cildimize derinlemesine temizlik ve bakım için daha fazla vakit ayırmalı, beslenme düzenimize dikkat etmeli ve en önemlisi bol su tüketimi sağlamalıyız.

Tuğçe Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir